Czym jest Mystery Shopping?

badania mystery shopper

Mystery shopping

Każdy klient ocenia własne doświadczenie zakupu produktu lub obsługi, jakiego dokonuje osobiście w Twojej firmie. Współczesnym narzędziem do badania jakości obsługi klienta jest tak zwany Mystery Shopping. Skilltelligence posługuje się szeroką bazą niezależnych i niepowiązanych ze sobą Tajemniczych Klientów, którzy odgrywają rolę zwykłych klientów, by przeprowadzić skuteczne badania rynku. Tajemniczy Klienci mają różne zadania w zależności od zlecenia. Mogą wykonywać zdjęcia, zakupywać produkty i usługi, zwracać produkt, zadawać pytanie dotyczące produktu/usługi pracownikowi sklepu, monitorować obsługę programów lojalnościowych i inne czynności konieczne do przeprowadzenia jak najskuteczniejszego badania rynku.

Korzyści, jakie daje badanie prowadzone przez tajemniczego klienta może zostać zastosowane w każdym biznesie, od sklepów po banki, placówki medyczne itd. Krótko mówiąc: Każda firma, do której przychodzą klienci może skorzystać dzięki rozwiązaniom, jakie dają badania rynkowe i audyt sprzedaży przeprowadzany dzięki mystery shoppingowi.

Twój biznes oczami klientów

Raporty tworzone przez tajemniczych klientów odwiedzających daną placówkę, dostarczają wiele szczegółowych informacji dotyczących „doświadczenia zakupowego”, jakiego dozna potencjalny klient firmy. Ta informacja zwrotna może zostać wykorzystana przez przedsiębiorców do poznania mocnych i słabych stron swojej działalności, a co za tym idzie usprawnienia ich. W dzisiejszych czasach rozwijająca się firma nie może sobie pozwolić na stratę klientów.

Satysfakcja klienta to jeden z głównych czynników determinujących sprzedaż w firmie. Zadowoleni klienci, nie tylko częściej zdecydują się na zakup, ale również powrócą w przyszłości, by ponownie skorzystać z oferty firmy. Często również polecą znajomym zakup towarów lub usług w miejscu, które kojarzą z profesjonalną obsługą. Zadowoleni konsumenci mają nieraz większy wpływ w zwiększeniu przyrostu nowych klientów niż drogie kampanie reklamowe. Wystarczy pomyśleć, ile razy sami skusiliśmy się na zakup towarów lub usług w miejscu poleconym nam przez kogoś z grona znajomych.

Nie należy jednak mylić mystery shoppingu z obsługą satysfakcji klienta. Zakres tego narzędzia do badania rynku jest zdecydowanie większy. Satysfakcja klienta jest jednym z czynników, jaki pojawia się po poprawnie wykonanym badaniu rynku przy użyciu tajemniczych klientów i wykorzystaniu utworzonych przez nich raportów do usprawnienia namierzonych problemów, począwszy od poziomu obsługi po ceny, informacje o promocjach, widoczność materiałów promocyjnych POS i wiele więcej.

Badanie Mystery Shopping – narzędzie przyszłości

Badania marketingowe prowadzone przez tajemniczych klientów, w ciągu ostatnich lat praktycznie wyparły inne znane metody kontroli jakości. Stało się tak gdyż są one po prostu nieporównywalnie skuteczniejsze. Tajemniczy klient stawiając się w miejscu zwykłego klienta, najlepiej wykrywa jak w rzeczywistości wygląda obsługa z punktu widzenia konsumenta.

Monitorowanie rynku rzadko jest jednorazowym przedsięwzięciem. Dzieje się tak zazwyczaj, tylko gdy jego celem jest zbadanie działania konkretnej promocji sprzedażowej. Przedsiębiorcy po wprowadzeniu rozwiązań dla zaobserwowanych problemów, dokonują najczęściej ponownego badania, by porównać uzyskane wyniki z poprzednimi i zaobserwować czy ich działania i nowa strategi przynoszą upragniony skutek. Wiele instytucji, np. banki, korzystają z usług tajemniczych klientów regularnie. Warto wykorzystać mystery shoppingu jako stałego narzędzia, które pozwoli poznać opinię klientów, zwiększyć sprzedaż i polepszyć markę Twojej firmy.

Agencja Skilltelligence - skontaktuj się z nami

+48 517 470 748
+48 517 785 350

Biuro operacyjne:
ul. Łucka 15, lok. 207
00-842 Warszawa
(Flex Office - 2p.)

Siedziba: Skilltelligence Sp. z o.o.,
ul. Świeradowska 47,
02-662 Warszawa,
NIP: 521-369-62-06