MERCHANDISING – nowe narzędzie w biznesie

merchandising dla firm

Merchandising coraz częściej pojawia się świadomości Polaków i coraz więcej firm czerpie korzyści, jakie niesie ze sobą jego skuteczne zastosowanie w celu zwiększenia własnych obrotów. Nadal nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, co kryje się za słowem Merchandising i czemu on właściwie służy. Merchandising należy do usług oferowanych przez agencję badania rynku Skilltelligence i dzięki nam może stać się również narzędziem wykorzystywanym w Twojej firmie.

Czym jest Merchandising?

Merchandising to narzędzie marketingowe, którego wykorzystywane jest do zwiększenia efektywności sprzedaży towarów w dużej skali. W celu uzyskania takich efektów merchandiser wykorzystuje wiele działań marketingowych w tym również znajomość psychologi społecznej. Merchandising wpływa na prezentację i promocję produktu w taki sposób, że staje się on częściej zauważany przez klientów sklepu i pomaga zaprezentować go korzystniej od znajdującej się w pobliżu dostępnej konkurencji. W dzisiejszych czasach wybór w sklepie może być tak duży, a rozmieszczenie produktów w sklepie wykonane w sposób tak niekorzystny dla danego produktu, że konsument poszukujący go w danym sklepie, może go po prostu nie odnaleźć i zdecydować się zamiast tego, na produkt konkurencji znajdujący się w zasięgu wzroku. W takich warunkach produkt, który nie jest dobrze znany klientom, może zostać pominięty całkowicie.

Jak to działa?

By odpowiednio zaprezentować produkt, nie wystarczy skonstruowanie i dostarczenie do sklepów materiałów POS (point of sale). Bardzo istotną rolę odgrywa odpowiednie rozmieszczenie produktu na podstawie topografii sklepu, czyli jego powierzchni i rozmieszczenia w nim sklepowych alejek. Nie bez znaczenia pozostaje również zastosowanie wspomnianych już podstawowych zasad psychologii społecznej, wykorzystujących w pełni takie zjawiska jak, chociażby kupowanie impulsywne i budowanie skojarzeń produktowych. Wszystkie tego rodzaju działania przekładają się bezpośrednio na zwiększenie zainteresowania danym produktem, a co za tym idzie – zwiększenie sprzedaży.

Dla kogo?

Merchandising to stosunkowo nowe narzędzie na Polskim rynku, jednak ma już wielu zwolenników. Wykorzystują go zarówno centra handlowe, dużo powierzchniowe sklepy, jak również niewielkie sklepy osiedlowe. Każda z tych lokacji wymaga innego podejścia ze strony merchandisera i zastosowania różnej strategii. Merchandising wciąż się rozwija i oferuje coraz więcej możliwości. Okazja na jego zastosowanie znajdzie się wszędzie tam, gdzie produkty konkurują ze sobą o uwagę konsumenta. Dowiedz się więcej o tym, co merchandising może zdziałać dla Twojej firmy, kontaktując się na z nami.

Agencja Skilltelligence - skontaktuj się z nami

+48 517 470 748
+48 517 785 350

Biuro operacyjne:
ul. Łucka 15, lok. 207
00-842 Warszawa
(Flex Office - 2p.)

Siedziba: Skilltelligence Sp. z o.o.,
ul. Świeradowska 47,
02-662 Warszawa,
NIP: 521-369-62-06